Uprawa muchołówki amerykańskiej

Żywa łapka na muchy – muchołapka, roślina mięsożerna lub nawet rosiczka. Nazywana jest na wiele sposobów, lecz prawidłowa nazwa to muchołówka amerykańska (dionaea muscipula). Jest to wieloletnia roślina z rodziny rosiczkowatych, którą naturalnie możesz spotkać tylko na bagnach w Karolinie Północnej i Południowej. Swoją popularność zawdzięcza charakterystycznym pułapkom, które potrafią zamknąć w mgnieniu oka. Bez obaw, nie zrobi Ci krzywdy. Najczęściej łapie muchy i komary, ale zdarza się jej złapać inne owady, takie jak pająki i motyle. Roślina ta nie jest trudna w uprawie

Optymalna temperatura – 20 -30°C
Nawożenie – niewskazane
Stanowisko – Słoneczne
Okres spoczynku – listopad – marzec
Wysokość – kwiat do 30 cm
Średnica – do 15 cm
Gleba – kwaśna (ok 4 pH) i przepuszczalna
Podlewanie – obfite

Uprawa muchołówki amerykańskiej

Uprawa muchołówki krok po kroku

Uprawa muchołówki amerykańskiej nie jest wcale trudna. Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych wskazówek, a uprawa będzie banalnie prosta. Twoja muchołówka urośnie duża i zdrowa, a Ty będziesz się cieszyć pieknymi pułapkami gotowymi pochwycić owada w mgnieniu oka.

Podłoże – jaka ziemia do uprawy muchołówki?

Właściwe podłoże jest jednym z najważniejszych elementów właściwej uprawy muchołówki. Zalecam stosowanie specjalnego podłoża do roślin owadożernych. Dorosła muchołówka powinna rosnąć w doniczce zapewniającej miejsce na zdrowy rozwój korzenia, świetnie sprawdzi się doniczka 7 cm. Rośliny owadożerne takie jak muchołówki, najlepiej rosną w kwaśnej glebie, dlatego najczęściej stosuje się mieszankę 2:1 mchu torfowego (pH ok 3,5) z perlitem. Lekki perlit rozluźnia i spulchnia podłoże, a co za tym idzie zapewnia korzeniom lepsze oddychanie co przekłada się na zdrowie rośliny. Niektórzy hodowcy z powodzeniem hodują swoje okazy w mchu sphagnum. Dobrą praktyką jest przesadzenie rośliny co sezon.

Jak podlewać muchołówkę?

Właściwe podlewanie muchołówki jest bardzo ważne, ponieważ naturalnie występuje na obszarach obfitych w opady deszczu, gdzie poziom wód gruntowych jest kilka centymetrów pod powierzchnią. Muchołówki lubią wilgotne podłoże, dlatego umieć doniczkę w naczyniu/spodeczku z około 1 do 2 cm wody. Podlewamy przez podsiąkanie, czyli dolewamy wody do spodeczka. PAMIĘTAJ BY NIE PRZESUSZAĆ ZIEMI. Idealna woda, to woda destylowana, deszczówka, lub woda z filtra odwróconej osmozy. Jeśli takowych nie posiadasz, możesz stosować odstaną kranówkę, w takim wypadku pamiętaj o przesadzeniu rośliny co sezon, ponieważ woda kranowa zawiera sole mineralne, które mogą odkładać się w glebie. Podlewanie twardą wodą kranową, to w dłuższej perspektywie czasu śmierć dla Twojej rośliny.

Stanowisko

Muchołówka bardzo lubi słońce. Najlepiej nada się południowy parapet, lub inne dobrze nasłonecznione miejsce. Dzięki dużej ilości światła muchołówki rosną większe, a tempo wzrostu jest szybsze. Pełne nasłonecznienie nie jest jednak konieczne. Jeśli nie zapewnisz roślinie wystarczająco dużo światła, jej liście będą szerokie, a pułapki mogą nie nabrać intensywnej czerwonej barwy. Uprawa muchołówki jest o wiele bardziej satysfakcjonująca, gdy roślina jest dobrze wybarwiona i w dobrej kondycji. Wielu pasjonatów decyduje się na zakup dodatkowego oświetlenia. Na rynku można spotkać wiele wydajnych lamp do roślin w niskiej cenie.

Nawożenie

Nawożenie muchołówki? W żadnym wypadku. Rośliny owadożerne w naturze żyją na obszarach ubogich w składniki odżywcze, a ich system korzeniowy jest bardzo delikatny, dlatego nawożenie, może spowodować, że roślina będzie nie do odratowania, a uprawa muchołówki zakończy się niepowodzeniem. Nie należy stosować podłoża z nawozami. Wszelkie potrzebne składniki odżywcze zapewni jej nawet mały owad. Jedna mucha na kilka tygodni w zupełności wystarczy. Oczywiście jest w stanie zjeść o wiele więcej ? Co jeśli muchołówka nic nie złapie, a w okolicy owadów brak? Bez obaw, to roślina. Przeżyje dzięki fotosyntezie, choć jej wzrost będzie wolniejszy.

Zimowanie muchołówki

Uprawa muchołówki wiąże się z jej zimowaniem. Czym jest zimowanie? Jest to okres spoczynku, który jest niezbędny by zachować zdrowie i kondycję rośliny. Najczęściej trwa on od listopada do marca. W tym okresie temperatura powinna mieścić się w przedziale od 0 do 10 stopni Celsjusza. Spowoduje to przejście rośliny w stan uśpienia, jej wzrost zostaje zatrzymany, a letnie liście mogą zrobić się czarne. W tym okresie ograniczamy podlewanie, ponieważ większa wilgotność gleby może doprowadzić do gnicia i pleśnienia. Również podczas zimowania, zaleca się dużą ilość światła, chociaż niektórzy hodowcy z powodzeniem zimują rośliny w lodówce. Wiosną, gdy temperatura zacznie przekraczać 10 stopni Celsjusza, roślina zakończy zimowanie rozpocznie intensywny wzrost. Brak zimowania może prowadzić do jej usychania.

Kwiat muchołówki

Kwitnienie muchołówki nie jest czymś spektakularnym, a jej kwiaty nie należą do okazałych. Małe, bo około 3 cm średnicy białe kwiaty, na długiej (ok 30 cm) łodydze mogą być przyczyną śmierci rośliny, dlatego wielu hodowców decyduje się na ucięcie pędu kwiatowego po osiągnięciu kilku centymetrów wysokości. Kwitnienie bardzo osłabia roślinę, dlatego ucięcie pędu kwiatowego to powszechna praktyka. Należy to zrobić ostrym narzędziem pod kątem prostym. Jeśli chcesz zachować kwiat, koniecznie przeczytaj Kwiat muchołówki

Przesadzanie

Muchołówka powinna zostać przesadzona gdy:

  • korzenie wychodzą dołem doniczki
  • na powierzchni ziemii pojawiają się wykwity soli (brązowe, lub żółte twory)
  • średnica doniczki jest za mała względem rośliny
  • w podłożu pojawili się nieproszeni goście
  • doszło do podziału rośliny i jedna zasłania drugą

Odwróć doniczkę do góry nogami, przytrzymując ziemię palcami, a następnie obkręć ją jednocześnie unosząc do góry. Delikatnie oczyść korzenie z pozostałej ziemii (pamiętaj, że są bardzo delikatne). W nowej doniczce z nową ziemią zrób zagłębienie na środku, po czym umieść w niej roślinę tak, aby zielone części liści znajdowały się ponad powierzchnią ziemii. Delikatnie dociśnij ziemię do okoła rośliny, by usunąć pustą powierzchnię.

Czym karmić muchołówkę?

Karmienie muchołówki nie jest konieczne, jednak sprawia, że uprawa muchołówki sprawia wiele frajdy. Zazwyczaj jest w stanie złapać jakiegoś owada. Jeśli jednak w pobliżu brakuje owadów, możemy jej pomóc. Jak karmić muchołówkę, by zapewnić jej optymalny wzrost? Wystarczy umieścić pokarm we wnętrzu pułapki. Może to być rozdrobniona karma dla rybek, suszone mączniki lub inne owady. Jeśli pułapka się nie zamknie, można dotykać np wykałaczką włoski czuciowe we wnętrzu pułapki, co spowoduje jej zamknięcie. Ilość pokarmu nie powinna przekraczać 20% wielkości pułapki. Po kilku dniach pułapka się otworzy, a suche pozostałości pokarmu powinny opaść na ziemię. Pułapki są zazwyczaj jednorazowe, więc po strawieniu pokarmu pułapka może obumrzeć i zrobić się czarna, ale bez obaw. W jej miejsce wyrośnie nowy liść z pułapką. Zamykanie pułapek dla zabawy jest niewskazane ponieważ jest to niepotrzebne obciążenie dla rośliny. Więcej informacji w tym temacie znajdziesz tutaj – Karmienie muchołówki