venus flytrap

Kwiat muchołówki

Dlaczego lepiej się go pozbyć? Jak wygląda i jak zapylić kwiat muchołówki – niesamowitej rośliny owadożernej?

Kwiat muchołówki

Muchołówka amerykańska jest zdolna do produkowania kwiatów po około dwóch latach od wykiełkowania. Kwiat muchołówki pojawia się najczęściej wiosną, po wybudzeniu rośliny z zimowania. Kwiat pojawia się na długiej łodydze – około 30 cm. Dzieje się tak, by zminimalizować ryzyko zjedzenia zapylającego owada przez przez żarłoczną pułapkę na dole rośliny. Kwiat muchołówki nie jest spektakularnie piękny. Nie osiąga sporych rozmiarów. Raczej nie rzuca się w oczy i nie ma walorów estetycznych. Obciąża kondycję rośliny i może na dłuższy czas zatrzymać jej wzrost. W dalszej części dowiesz się dlaczego warto się go pozbyć.

Kwiat muchołówki

Pęd kwiatowy muchołówki

Coś dziwnego wyrasta z Twojej muchołówki i zdecydowanie nie jest to liść? To pęd kwiatowy. Gruba łodyga z okrągłą końcówką. Dobrą praktyką jest obcięcie pędu kwiatowego po osiągnięciu przez niego kilku centymetrów, ponieważ kwitnienie muchołówki jest dla niej bardzo obciążające i często bywa tak, że roślina traci wszystkie liście i po prostu więdnie podczas kwitnienia. Obcięcie pędu kwiatowego zapewni jej szybszy wzrost, dzięki czemu możesz uzyskać większą roślinę z dużą ilością pułapek. Jeśli muchołówka jest w dobrej kondycji, a Ty chcesz cieszyć się jej kwitnieniem to poczekaj kilka dni. Twoim oczom ukaże się kilka małych białych kwiatków.

kwitnąca muchołówka

Jak zapylić kwiat muchołówki?


Zapylenie muchołówki jest stosunkowo proste. W celu uzyskania wyższej jakości nasion warto zapylić roślinę kwiatem innej muchołówki. Będziesz potrzebować jakiś miękki pędzelek lub wykałaczkę (osobiście zapylam kwiaty używając wykałaczki z końcówką pomalowaną na czarno). Należy pobrać pyłek z pręcików kwiatu jednej rośliny i umieścić go na słupku kwiatu innej. Pręciki dojrzewają przed słupkiem, by zapobiec samoistnemu zapyleniu rośliny. Słupki dojrzewają zazwyczaj dzień po pręcikach. W tym czasie pręciki opadają na boki, a znamię słupka robi się pierzaste, gotowe na przyjęcie pyłku. Gdy dojdzie do zapylenia, białe płatki czernieją, a kwiat zamyka się. po około trzech tygodniach nasiona powinny być gotowe. Muchołówka tworzy małe (ok 1 mm) twarde nasiona, które kształtem przypominają krople wody.

kwiat muchołówki budowa

1. Pręciki z gotowym do pobrania pyłkiem

2. Pierzasy słupek gotowy do przyjęcia pyłku

3. Zapylony kwiat zamyka się

Zapylenie kwiatu muchołówki krok po kroku

Kwiat-mucholowki-pylek (1)

Delikatnie pobierz świeży pyłek. Wystarczy delikatnie dotknąć pręcików

Kwiat-mucholowki-slupek (1)

Umieść świeży pyłek na słupku innego kwiatu. Słupek gotowy na przyjęcie pyłku wygląda inaczej niż na poprzednim zdjęciu

Zapylony-kwiat-mucholowki (1)

Zapylony kwiat zamyka się

Zapylony kwiat muchołówki

Dojrzałe nasiona są gotowe do zbioru po około 2-3 tygodniach od zapylenia