Najczęstsze problemy – gnicie, czarne pułapki i usychające liście

Muchołówka amerykańska jest dosyć prosta w uprawie, jednak mogą pojawić się problemy, które mogą zagrozić roślinie. Nawet zapewniając idealne warunki uprawy nie możemy wykluczyć ich powstania. Dzisiaj poznasz najczęstsze przyczyny powstawania, oraz walki z tymi właśnie problemami.

gnicie-bulwy-mucholowki-

Gnicie muchołówki

Jest kilka przyczyn, które powodują gnicie. Najważniejsze jest trafne zdiagnozowanie problemu, co pozwoli na skuteczne działanie. Gnicie może bardzo szybko postępować, finalnie zabijając roślinę. Muchołówka z częściowo zgnitą bulwą jest jeszcze do odratowania. Inaczej wygląda sprawa, gdy cała bulwa jest już zgnita. W takim przypadku warto pomyśleć o zakupie nowej sztuki. Najczęstsze przyczyny gnicia to:

Pleśń na muchołówce

Najbardziej niebezpieczne dla muchołówki są różnego rodzaju choroby, ponieważ w momencie zauważenia może być już za późno na ratunek. Jeśli na powierzchni rośliny widoczna jest pleśń, niezwłocznie, delikatnie usuń nalot, oraz zgniłą część rośliny. Przesadź muchołówkę do nowej ziemi, oraz spryskaj roślinę, środkiem grzybobójczym w najniższym zalecanym stężeniu. Zapewnij dużą ilość słońca oraz unikaj zastanego powietrza.

Zbyt duża ilość wody i nieprzepuszczalne podłoże

Muchołówka dobrze czuje się w wilgotnej glebie, jednak zbyt duża wilgoć może działać negatywnie. Jeśli powodem jest przelanie, roślina przez jakiś czas dalej produkuje nowe liście. Polecam przesadzenie rośliny do nowej ziemi, oraz ręczne usunięcie zgniłych części rośliny, ponieważ mogą stać się pożywką dla pleśni. Warto działać szybko. Nie zapomnij o zapewnieniu dużych ilości światła

Roślina przechodzi w okres spoczynku

W tym okresie roślina traci większość liści, co powoduje ich obumieranie i bardzo często gnicie. Najczęściej dzieje się to gdy średnia dzienna temperatura spadła i skraca się długość dnia. W tym okresie roślina zauważalnie zatrzymuje wzrost i nie wytwarza nowych liści. W tej sytuacji zastosuj się do tej wskazówki – zimowanie

Czarne pułapki i usychające liście

Jest to naturalny proces i dopóki muchołówka zastępuje usychające liście nowymi, nie ma powodu do obaw. Pozostaw liść do całkowitego wyschnięcia, dzięki czemu łatwo będzie go usunąć. Czarny liść pociągnij zdecydowanym ruchem, lub odetnij jak najbliżej ziemi. Pułapka robi się czarna podczas trawienia owada? Nie ma powodu do obaw, najprawdopodobniej w pułapce namnożyły się bakterie, powodując jej obumieranie.

Czarne-liscie-i-pulapki-mucholowki

Usychanie i obumieranie liści przy braku nowych, lub czernienie wielu liści w tym samym czasie jest niepokojącym sygnałem. Jednym z najczęstszych powodów jest poparzenie słoneczne. Przy nagłej zmianie warunków, gdy roślina na przykład z domu zostanie przeniesiona na otwarte słońce, może dojść do poparzenia, w wyniku którego dochodzi do miejscowego brązowienia i obumarcia liści, które nie są przyzwyczajone do pełnego słońca. Roślina wypuści nowe liście, które będą w pełni przystosowane do pełnego słońca. Inną przyczyną może być gnicie bulwy. To zagadnienie zostało dokładniej opisane powyżej. Powodem usychających liści mogą być również szkodniki.

Muchołówka więdnie po kwitnięciu

Mucholowka-ma-czarne-liscie-po-kwitnieciu-

Kwitnięcie jest jest dla muchołówki bardzo osłabiające, szczególnie wtedy gdy pojawia się kilka pędów kwiatowych. Jeśli nie obetniesz pędów po osiągnięciu kilku centymetrów i pozwolisz roślinie kwitnąć, to po zapyleniu i zebraniu nasion może wyglądać jak na zdjęciu obok. Roślina wyprodukowała 4 pędy kwiatowe i z  każdego zostały zebrane świeże nasiona. Muchołówka straciła praktycznie wszystkie liście i nie produkuje nowych. Obecnie wygląda tragicznie i słaba kondycja rośliny może utrzymywać się przez cały sezon. Zaleca się sprawdzenie, czy nie doszło do gnicia bulwy, w celu usunięcia zgnitej części. Usuń suche liście i zapewnij dużo słońca. Powinna wrócić do formy. Po kilku tygodniach powinna już wypuścić nowe, zdrowe liście.

 

Słabo wybarwione pułapki

Pułapki Twojej rośliny nie mają tak intensywnej barwy jak na zdjęciach w internecie? Poniżej przedstawiam kluczowe czynniki mające wpływ na kolor pułapek.

  • Światło. Ekspozycja na pełne słońce jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybarwienie pułapek. Muchołówki kochają słońce, także – im więcej tym lepiej.
  • Karmienie. Ograniczenie karmienia pośrednio wpływa na kolor pułapek. Przy obfitym karmieniu, pułapki nie muszą być intensywnie wybarwione by wabić owady. Ograniczenie karmienia pozytywnie wpłynie na kolor pułapek.
  • Odczyn gleby. Na kolor pułapek wpływa również odczyn gleby, który powinien być kwaśny. Na podwyższenie ph podłoża najczęściej wpływa woda i dodatkowe elementy w podłożu, np skałki.
  • Odmiana rośliny. Niektóre odmiany muchołówek nie są w stanie wytworzyć czerwonych pułapek na przykład odmiana ‘all green’. Z drugiej strony odmiana ‘red dragon’ jest intensywnie czerwona, nawet jej liście nabierają czerwonego koloru. Najczęściej spotykana muchołówka red-green jest zdolna do wytwarzania soczyście czerwonych pułapek

Pułapka wolno się zamyka

Szybkość, z jaką pułapka się zamyka, jest ściśle powiązana z jej kondycją. Wolne zamykanie pułapek muchołówki może być spowodowane wieloma czynnikami. Oto najczęstsze z nich:

  • Niska  temperatura
  • Niedobór światła
  • Przesuszenie

Zniekształcone liście

Zniekształcone liście muchołówki mogą pojawić się wiosną, po wybudzeniu rośliny z uśpienia. Widok liścia z dwoma pułapkami, czy innych deformacji nie powinien budzić zastrzeżeń, jeśli są to pojedyncze przypadki. Inaczej sprawa wygląda, gdy większość liści jest zdeformowana, lub powykręcana. Może to być spowodowane chorobą, lub pasożytami, które mogą żerować na młodych częściach rośliny. Zaleca się przesadzenie rośliny, po uprzednim jej przepłukaniu pod bieżącą wodą.