Zimowanie muchołówki – po co?

Dlaczego muchołówki zimują i czy jest to potrzebne? Muchołówki w naturze występują w miejscach gdzie zimą temperatura spada poniżej zera. Gdy temperatura otoczenia zacznie zauważalnie się obniżać roślina spowolni wzrost i zacznie przygotowywać się do zimowania. Jest to naturalny i potrzebny do właściwego rozwoju rośliny etap podczas którego roślina magazynuje energię potrzebną do wzrostu po zakończeniu zimy. Bardzo często podczas zimowania można zobaczyć usychające liście – nie należy się tym przejmować jeśli zapewni się roślinie odpowiednie warunki. 

Kiedy zimować muchołówkę

Muchołówki powinny zimować gdy temperatura zacznie się obniżać poniżej 10 stopni Celsjusza i zmniejszy się długość dnia, a co za tym idzie ilość światła. Najczęściej ten proces trwa od października do marca. Okres zimowania jest oczywiście elastyczny i zależy między innymi od tego czy zimujemy roślinę na dworze, w szklarni czy na przykład w garażu. 

Gdzie zimować muchołówkę

Podczas zimowania należy zapewnić roślinie temperaturę nieco powyżej 0. Roślina oczywiście poradzi sobie z przymrozkami i wiele razy zdarzyło mi się całkowicie zamrozić doniczki z muchołówkami – nic im się nie stało, jednak warto być ostrożnym, ponieważ większe mrozy rzędy -20 stopni mogą zabić roślinę. Bardzo dobrym miejscem na zimowanie muchołówki jest garaż, piwnica lub strych. 

Jak zimować muchołówkę

Podczas zimowania muchołówka zahamowuje wzrost. W tym okresie należy zredukować podlewanie, ponieważ większa wilgotność podłoża może doprowadzić do gnicia i rozwoju pleśni. Wystarczy, że podłoże jest lekko wilgotne. Oświetlenie podczas zimowania nie jest konieczne, wystarczy nawet odrobina. Wielu hodowców z powożeniem zimuje rośliny w lodówce. Zaleca się usuwanie czarnych liści ponieważ to one najszybciej pleśnieją. Obumarłe liście bardzo łatwo oderwać zdecydowanym szybkim pociągnięciem.

Wybudzenie z zimowania

Gdy tylko zacznie robić się cieplej zauważysz pojawiające się nowe liście. To znak że roślina żegna się z zimą i przygotowuje na obfity wzrost. Od teraz zapewnij jej dużo słońca i przy odrobinie szczęścia roślina odwdzięczmy się pięknym kwiatostanem.